Su faturanız yüksek geliyorsa


Su faturanız yüksek geliyorsa
2020-09-28

Su faturanız yüksek geliyorsa

Su kaçağı tespitini yapmak günümüz koşullarında çok kolay yapılabilmektedir. Yapının, borulara ulaşmak için kırılıp deforme olmasına sebep vermeden su kaçağını tespit etmek mümkündür. Bunun için özel cihazlarla noktasal düzeltmeler yapılmaktadır. Özel firmaların profesyonel ekipleri bu işi anında yapabilmekte, sorunu çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilmektedirler. Su tesisatının geçtiği bölgelerin tamamen kırılmasına gerek kalmadan, elektromanyetik cihazlarla tamiri yapılmaktadır. Bu sayede kişi, hem zamandan hem maliyetten kazanabilmektedir.
 
Öncelikle su kaçağı probleminin hangi sebepten dolayı oluştuğunu tespit etmek gerekmektedir. Borulardaki hasar veya hasarların hangi sebeple meydana geldiği bulunduktan sonra borulardaki problemin hangi yöntemle giderileceği de belli olmuş demektir. Özel kamera ve cihazlar sayesinde hazarlı nokta hızlı ve kolay bir şekilde bulunmaktadır. Boru veya borulardaki hasarlı nokta keşfedildikten sonra, bu boruların içine özel bir ilaç salınımı gerçekleşmektedir. Bu ilaç, kristalize olarak borudaki hasarlı noktayı kapatmaktadır. Böylece herhangi br kırma işlemi olmadan problem çözülebilmektedir. Yapılan bu işlem, genellikle birçok özel firmada 1 yıl garanti kapsamında yapılmaktadır. Bu durumda, 1 yıl içerisinde aynı problemle karşılaşılması halinde, aynı firma herhangi bir ücret talep etmeden hasarı gidermektedir.
 
Su kaçağı tespit edildikten sonra vakit kaybetmeden tamiri yapılmalıdır. Çünkü borulardan sızan su, bir süre sonra yapı içinde rutubete, hoş olmayan kokuya sebep olmaktadır. Ayrıca su, duvar içlerinde fazla ilerleyemediği için, tamiri de hem daha kısa sürede hem de daha az masrafla yapılacaktır. Aksi takdirde, borulardan sızan su, döşeme parkelerini de yıpratabilmektedir. Duvar boyalarına ve tavana da zarar veren su kaçağı, çoğunlukla alt komşunun tavan ve duvarlarına da büyük hasarlar vermektedir. Bu da kimse tarafından istenmeyecek bir durumdur. Bu yüzden, su kaçağı olabileceği ihtimaline dair herhangi bir belirti varsa, vakit kaybetmeden evin su tesisatına baktırmakta fayda vardır.
 
Evde veya iş yerindeki su tesisatında herhangi bri su kaçağı olup olmadığını anlamak mümkündür. Yapının taban döşemelerinde veya duvarlarında herhangi bir kabarma yoksa, boyalarda dökülme görülmüyorsa ve tavanda sarı renkli herhangi bir leke gözlemlenmiyorsa, bu su tesisatında su kaçağı olmadığı anlamına gelmeyebilir. Bu yüzden daha sıkı bir önlem için, öncelikle yapıdaki bütün bataryalar kapatılmalıdır. Daha sonra su sayacı kontrol edilmelidir. Eğer sayaçta herhangi bir hareket gözlemleniyorsa, bu evin veya iş yerinin su tesisatında su kaçağı olduğu anlamına gelmektedir. Yapıda su kaçağı olduğu düşünülüyorsa, su kaçağının tespiti ve tamiri için hizmet veren özel şirketlerle iletişime geçilmelidir. Aksi takdirde, borulardan sızan su duvarlara, döşemelere ulaşacaktır. Yapıda uzun süre su kaçağı bulunması halinde de, kötü bir koku var olmaktadır. Bu kokunun ilerlememesi için su tesisatını gözden geçirip tamiratını yaptırmak gerekmektedir. Aynı gün içerisinde, elektomanyetik cihazlarla bu tamiri yapmak artık çok kolay
Sayfamızı Paylaşın
Etiketler: