Üst Kattan Su Akıyorsa Ne Yapılır?


Üst Kattan Su Akıyorsa Ne Yapılır?
2020-10-08

Üst Kattan Su Akıyorsa Ne Yapılır?

Su sızıntısı her zaman kendi mülkünüzde gerçekleşmemiş olabilir. Üst katınızda oluşan ve size zarar veren su sızıntısı problemlerinde firmalar öncelikle üst kattaki komşunuz ile iletişim kurmanızı önerir.

İlk Uygulanacak Yöntem Nedir?

Üst kattan su akıyorsa, komşunuza, alt katına su aktığını ve tüm vanalarını kapaması gerektiğini iletmelisiniz. Uzman bir tesisatçı müdahalesinden önce komşunuz su saatindeki su vanasını kapatmalıdır böylelikle ilk müdahale olan suyun akmasını engelleme işlemi gerçekleşmiş olacaktır.

Eski Yöntemlerden Kaçının

Eskiyen binalarda ya da iyi yapılmayan su tesisatlarında kaçaklar meydana gelebiliyor. Bu durum size ve varsa alt komşunuza zarar verebiliyor. Eski tip yöntemlerle su kaçağını bulma, eğer kırma işlemi yapılıyorsa fayans, fayans ustası, sıva gibi fazla maliyetli aşamalar yaratıyor. Üst kattan su akıyorsa, suyun çıktığı yer her zaman kaçağın olduğu yer olmayabiliyor bu sebeple de su kaçağını bulmak için eski yöntemleri kullananlar suyun aktığı yeri boşu boşuna kırmış olabiliyorlar. Artık uzman tesisatçılar yeni nesil teknolojiler sayesinde bu tip hatalara yer vermeden su sızıntısının olduğu yeri noktasal olarak tespit edebiliyorlar.

Su Sızıntısı Nasıl Tespit Edilir?

Su sızıntısını tespit etme işleminde son teknoloji cihazlar ve profesyonellik bir araya geldiğinde sızıntı tespitinin sağlanması en az maliyetle en kısa sürede gerçekleştiriliyor. Kameralı görüntüleme cihazları ile su kaçağı bulma işleminde kırma, dökme olmadan yüzeysel detektörler sayesinde su sızıntısının olduğu yer tespit ediliyor. Bu işlem sırasında da suyun sızıntı şekline göre cihazlar seçiliyor.

İki tip su kaçağı belirtisi vardır:

  • Alt komşuda su damlacıkları sürekli oluşuyorsa bu “temiz su kaçağı” belirtisidir
  • Gider borularında su kaçakları oluşuyorsa bu “pis su kaçağı” belirtisidir.

Temiz su kaçağı durumunda tespit işlemi akustik yer dinleme cihazı ve test pompalarıyla gerçekleştirilir. Tespiti ve maliyeti düşük olmasına karşın eski tip bina ya da demir borularda meydana geliyorsa boru çürümüş olduğundan tesisatın komple yenilenmesi gereklidir.

Pis su kaçağı tespiti ise sorunlu yerin pimaş içi gözlem kameraları ile sağlanır.

Uzman Firmalardan Yardım Alınmalı

Konut sahipleri, dene yanılma yöntemiyle su sızıntısını tespit etmeye çalıştığında bu işlemin külfetli olması dışında sonuç elde edilememesi de yüksek ihtimaldir. Su sızıntısını bulma işleminin nitelikli ve düzgün yapılması için uzman firma ve tesisatçılardan yardım alınmalıdır.

 

Sayfamızı Paylaşın
Etiketler: