Tuvalet Kokusu Neden Olur?


Tuvalet Kokusu Neden Olur?
2020-10-08

Tuvalet Kokusu Neden Olur?

Her evde en çok sık karşılaşılan problemlerden biri de tuvaletlerden gelen rahatsız edici kokulardır. İçinde yaşanılan yapının yeni ya da eski olması kokunun kaynağı için yeterli bir sebep değildir. Kokunun kaynağının araştırılması gerekir; mutfaktaki yemek kokuları ya da evin içine yayılmış lağım kokusu katlanılmayacak derecede rahatsız edici boyutlara varabilir. ‘Tuvalet kokusu neden olur?’ sorusunu sizler için inceledik.

Tuvalet ve Banyodan Ne Çeşit ve Nasıl Kokulara Maruz Kalınabilir

  • Çürük sarımsağa benzer kokular duyabilirsiniz.
  • Yağışlı havalar klozet ve lavabo altlarından kokunun kolayca yayılmasını sağlar.
  • Komşularınız yemek yaptıklarında ya da sigara içtiklerinde dahi koku direkt olarak evinizden hissediliyor olabilir.
  • Tuvalet ya da banyodaki havalandırma penceresini kullandığınız istenmeyen kokular duyuyor olabilirsiniz.

Tuvaletten Gelen Kokuların Nedenleri

Alaturka ya da alafranga tuvalete de sahip olsanız aynı soruna maruz kalabilirsiniz, şimdi her iki durumda da ‘Tuvalet kokusu neden olur’ sorusunun cevaplarını inceleyeceğiz.

  • Tuvalet havalandırmasının olup olmadığı, var ise havalandırma boşluğunda kırılmış ya da çatlak pimaşın olup olmadığı belirlenmelidir. Tuvalet kokusuna sebep olan önemli sorunlardan bir diğeri pimaş borularındaki ufak dahi olsa çatlaklardır.
  • Tuvaletteki el yıkama lavabolarının alt kısımlarındaki lavabo sifonları ne şekilde? Boruların spinal olması halinde içlerinde bir miktar su birikip kötü kokuya yol açabilir.
  • Kokunun kaynağı banyonuz ise banyonuzdaki yer süzgecini kontrol etmeniz önerilir, kapağının açıldığında içinde eser miktarda da olsa su olması gerekmektedir, yok ise eklemeniz gerekir, bu suyun işlevi giderlerden gelen kokuyu önlemektir.
  • Tuvalet taşlarının yanında boşluk olduğu takdirde bu boşluğu tesisatçınızdan kapatmasını isteyin ya da silikon yardımıyla kendiniz de kapatabilirsiniz çünkü giderlerden gelen koku bu boşluktan çıkarak istemediğiniz bir kokunun evinizde yayılmasına neden olabilir.
  • Tuvalet ya da lavaboları kullandığınız sırada su haddinden yavaş ilerliyor ise sebebi gider pimaşlarındaki tıkanıklık olabilir. Pimaş boruları tıkanıklığı evdeki kötü kokuya sebep olan önemli sorunlardan biridir.

 

Bu yazımızda ‘Tuvalet kokusu neden olur?’ sorusunun olası nedenlerini inceledik. Bu duruma maruz kalınıp evdeki yöntemler yetersiz geldiğinde sorunun büyümesine izin vermeden uzman bir tesisatçıya danışmanız önerilir.

 

Sayfamızı Paylaşın
Etiketler: tamir