Su Kaçağı Tespit Aşamasında Tadilat Oluyor Mu?


Su Kaçağı Tespit Aşamasında Tadilat Oluyor Mu?
2020-10-08

Su Kaçağı Tespit Aşamasında Tadilat Oluyor Mu?

Su kaçağının tespiti sırasında kullanılan eski yöntemlerde sızıntının kaynağını bulmak için fayanslar, döşemeler kırılmak zorunda kalınıyordu. İlk bakılan nokta su akıntısının olduğu bölge olduğu için kırılmaya oradan başlanıp sorunun kaynağının su akıntısının olduğu nokta çıkmaması durumunda başka olası noktalarda tadilata devam ediliyordu. Bu geleneksel yöntemler ve kırma işlemleri de ek maliyetlere sebep oluyordu.

Alanında uzman firmaların kullandığı günümüz teknolojisinin imkânları sayesinde su kaçağı tespit aşamasında tadilat olmuyor. Profesyonel ekipler kullanılan cihazlar ile su kaçağının olduğu bölgeyi noktasal olarak tespit ederek herhangi bir hasar vermeden sorunun kaynağına ulaşabiliyor.  

Su Sızıntısını Kendimiz Tespit Edebilir miyiz?

Binada ya da dairede su sızıntısı olduğu bazen herkes tarafından anlaşılabilen bir şekilde belirir bazen ise sadece uzmanların gözleyebileceği belirtiler ile açığa çıkar. Su sızıntıları, gözle görülemeyecek kadar küçük olsa bile uzman tesisatçılar tarafından kullanılan teknolojik cihazlar sayesinde çok daha kolay ve su kaçağı tespit aşamasında tadilat olmadan;

  • Termal kamera
  • Kanal/Boru görüntüleme kameraları
  • Akustik dinleme cihazı

gibi ekipmanlar kullanılarak tespit edilir.

Bu sebeple bireysel yöntemlerden ziyade uzman ekiplerden tespit işlemini gerçekleştirmesi talep edilmelidir.

Firmalar Nasıl Çalışıyor?

Su sızıntısı bulma hizmeti veren firmalar, bu hizmeti su kaçağı tespit aşamasında tadilat olmadan garantili bir şekilde sağlamak için su sızıntısını nokta tespiti yaparak bulur. Su borularında meydana gelen yüksek basınç, patlaklara ve su tesisatı kaçaklarına yol açıyor. Binanın tüm tesisatını etkileyen bu kaçaklar, profesyonel tesisatçılar ve teknolojinin yardımıyla giderilerek tesisattaki problem çözüme kavuşturuluyor.  Genel olarak usta hatalarından meydana gelen su kaçaklarını tespit ederken boruları görüntüleyen kameralar sayesinde herhangi bir tadilata gerek duyulmadan noktasal tespitler yapılıp gerekli onarımlar sağlanıyor.

Garantili Çözüm Elde Etme

Su kaçaklarına gerekli görülen onarımlar sağlandıktan sonra su sızdırmazlık testi uygulanması ve son kontrollerin yapılması gereklidir. Bu gibi durumlarda deneyimli ve profesyonel ekipler teknolojik cihazların da yardımıyla garantili çözüm elde etmek için hava, su ve yanıcı olmayan gazlar kullanarak bu testi gerçekleştiriyor ve sorunun çözümünün son kontrollerini sağlamış oluyor.

Bu gibi yöntemlerden faydalanabilmek için konusunda uzman firmalardan yardım almak su sızıntısı problemini çözüme kavuşturmak konusunda en faydalı yöntemdir.

 

Sayfamızı Paylaşın
Etiketler: