Kanal Açma
2020-10-08

Kanal Açma

Atık su borularında ya da tesisatlarında boru içerisinde birçok farklı nedenden dolayı tıkanmaların çözümleri kanal açma adımları ile yapılır. Bu durumlar kanalizasyon borularında tıkanma, daire içerisinde yer alan tuvalet tıkanması ya da lavabo tıkanmaları gibi yapılarda tercih edilir. Daha çok yağmur yağması durumlarında meydana gelmesi dikkatleri çeker. Çatılarda yer alan toz ya da kuş tüyü gibi durumlar borular içerisine kaçarak tıkanmaların olmasına neden olabilir. Kanala karışma sonucunda meydana gelen bu durumlar kanal açma robotu yardımı ile sonuçlandırılır. Bu sistemlerin ardından bir de kanal görüntüleme sistemleri çalıştırılır ve kanalların tıkanmasının ardından borulara verilen hasarlar kontrol edilerek onarımları sağlanır.

Kanalizasyon gibi yapılarda yaşanması söz konusu olan durumlardan bir tanesi göçüklerin yaşanması olmaktadır. Yapıları itibari ile daha çok plastik tarzı malzemelerden oluşmaları kırılgan yapıda olmalarına neden olmaktadır. Zeminleri dolgun toprak ile oluşturulan alanlarda ise baskılara dayanamayan borularda kırılma gibi durumlar da oluşacaktır. Bu durum olur ise kanalizasyon sularının binalara girmesi ise kaçınılmaz olmaktadır.

Kanal Borularında Yıkama Çalışması Nasıl Olur?

Çalışmalarına devam eden bir iş yeri içerisinde kanalizasyon sistemlerinde değişiklik yapma adımları aslında iş gücü kaybı yaşanmasına neden olur. Bu bilinç ile yapılan işlemlerin geneli içerisinde kazısız bir teknoloji kullanma adımlarını tadilat durumları olmadan boruların iç kısımlarının yıkanmasını da sağlamaktayız. Eğer bu adımlar içerisinde doğru olan teşhisler yapılır ise ek bir masraf olmadan daha kesin çözüm yolları olmasına yardımcı olacaktır. Bina ya da endüstriyel gibi işletmelerde yer alan kanalizasyon hatları içerisinde temizlik çalışmaları daha çok profesyonel yapıda olan ekipmanlar kullanılarak da yapılmaktadır. Daha çok evlerde meydana gelen ve yemek yağlarından kaynaklı olarak meydana gelen bu durumlar için geçici olan yöntemler yerine daha çok Rorthenberger isminde olan basınçlı bir temizleme cihazı kullanmayı tercih ederiz. Bu makine yardımı ile yapılar ilk günkü gibi temiz bir yapı halini alacaktır. Girilmeleri zor yapıda olan fosseptik çukurlar için de farklı yapıda olan yıkama hortumlarına sahip olarak adımların daha hızlı ve kaliteli olarak gelmesi noktasında yardımcı olmaktayız. Bu süreç içerisinde hem zamandan kazanç sağlıyor hem de bu süreçleri daha hızlı bir hal alarak mali kısımların düşük olmasını sunarak da yapmış oluyoruz. Tabi ki bu durumlar karşısında işletmeler uzun soluklu sorunlar yaşamaması adına ise daha bu sorunlar olmadan baştan aşağı bu yapıları temizletme kısımlarını da öneriyoruz.

Kullanılan Ekip Cihazları

İşlemler sırasında kullanılan farklı cihazlar vardır. Bunlar ile hem kesin kaliteli ve hızlı olan çözümleri sunarken hem de mali değerleri düşük olan hizmetleri de getirmiş oluyoruz. Bu süreç içerisinde kullanılan cihazlar;

 • Rothenberger R750 Spiralli yapıda olan açma makinesi
 • Rothenberger R600 ile kanal temizleme makinesi
 • Rothenberger HD13 / 100 kanalizasyon içerisinde açma ve yıkama işlemleri için basınçlı olan su jeti
 • Rigdig KJ 1590 yüksek basınç yapısı ile yer alan su jeti motoru ve kanal temizleme yapısı
 • Rigdig SR - 20 Boru içinde yerini tespit etme dedektörü
 • Rigdig 61 metre olan endüstriyel yapıda olan kanal kamerası
 • Rigdig 20 metre yapıda olan micro drain adında kanal kamerası
 • Rigdig 512 hs olan sonda
 • Rothenber HD 17 / 190 trifaze olan motorlu endüstriyel yapıda olan kanal yıkama makinesi

seçenekleri kullanılarak işlemleri daha hızlı ve kesin sunarız.

Kanal Açma İşlemi Sırası

Sizler için hizmetleri belirli bir sırada sunuyoruz. Kanal açma adımları daha çok;

 • Hazırlık aşaması
 • Bulaşık sabunu ya da sıcak su yöntemi
 • Piston yöntemi
 • Tel portmanto adımı
 • Kılavuz yöntemleri
 • Vakum seçenekleri
 • Enzimler yardımı ile
 • Kabartma tozu ya da sirke yöntemi
 • Kimyasal yöntem gibi işlem sırasında da sunmaktayız.

İşlemlerin Sırası

 • Su Gönderimi

Problem daha çok kanal ya da tuvalet gibi çanak yapısında olan kısımların tıkanması ise bu durumda ilk yapılması gereken adım su gönderimi olmasıdır. Tıkanan yerleri açmak için pompalama işlemlerini yapmak için daha iyi olan adımların suyun yeterli olmasıdır. Suların ağırlıkları ve pompa işlemlerinin kuvveti ile kanal açma işlemleri rahat bir şekilde olacaktır.

 • Plastik Eldiven Kullanımı

Temizlik sırasında kendinizi mikroplardan korumak adına plastik eldiven  giymeyi tercih etmelisiniz. En azından bu işlemler sırasında kendinizi korumuş olacaksınız.

 • Zemini Koruma

Tıkanıklık açma adımları sırasında eğer taşma gibi durumlar olur ise zemini korumak adına havlu ya da benzeri parçalar ile zemini koruma altına almalısınız. Temizlik açısından yoksa sonunda zor olan süreç sizleri bekler.

 • Suları Kapatın

Su baskını gibi durumları tıkanıklık açma adımları sırasında engellemek adına arka kısımlarda yer alan su topuzlarını kapatmak gerek.

 • Havalandırmaları Açık Tutun

Havalandırmaları açık tutmak tıkanıklık açma sırasında içeride kötü koku oluşumlarına engel olacaktır.

 • Biraz bulaşık deterjanı sıkın

Kimyasal ve sıcak su yardımı alınarak yapılan bu adımlar sizlerin işlemlerini kolaylaştırır. Kenar kısımlara deterjan sıkılmalıdır.

 • Sıcak Su Kullanımı

Bel hizasından tutarak bir miktar sıcak su tuvalet içerisine dökülür. Suyun yukarı kısımlardan dökülmesi suya tazyik kuvveti vermek için gereklidir.

 • Daldırma işlemleri yapmayın

Eğer tıkanıklığa neden olan bir nesne ise bir şeyler ile daldırma yapmayın. Daha zor olan bir süreç olacağı için bu noktada piston kullanılması daha uygun olur.

 • Doğru piston kullanılmalıdır.

Tuvalet kanal kısımlarını açmak için tercih edilen pistonlar şekline göre doğru seçilmelidir. Aksi halde yanlış olan seçimler daha zor olmasına neden olacaktır.

 • Piston doğru şekilde kullanılmalıdır.

Eğer tıkanıklık açılacak yer çanak tuvaletler ise bu süreçte su kaybı yaşanır. Bunun yerine pistonu çekmek yerine tuvalete su eklemeyi de tercih etmek su kaybı olmaması adına daha uygun olacaktır.

 • Tel askı kullanın

Boruları açmak için plastik eyler değil de tel askı kullanılmalıdır. Askı direk olarak değil de çözülerek kullanılması gerekir. Ardından bu çözülme işlemlerinin ardından tuvalete sokulmalı ve ileri geri hareketleri ile tıkanıklık yollarını aşmak gerek.

 • Kılavuz edinin

Tesisat yerlerinde yer alan burgulu şekilde olan ve gel git yapma için kullanılan kılavuzlardan edinin. Bu alet ile daha rahat işlemler sağlanır. Dairesel olan hareketler yapılır ve sorun hızlı olarak çözülür. Eğer bu yöntem ile çözüme kavuşulmaz ise vakum yöntemi tercih edilir.

Vakum sırasında sıradan durumlar yerine esnek olan hortumların kullanılması tercih edilmelidir. Bu hortum ile su iyice vakumlanmalıdır. Vakum sayesinde nesneyi emmesi de beklenmelidir. Eğer hala sonuç alınamıyor ise sizler de bize ulaşmayı artık tercih edin.

Enzimler yöntemi ile uygun olan sonuca da kavuşmak daha kolay olacaktır. Bu adımların ardından başvuru olması gereken bir yöntem olmaktadır. Tıkalı kanal açma sırasına daha çok saç tıkanması olması gibi durumlarda tercih edilir.

 • Ürünü satın alın

Tıkanıklık açmak için organik yapıda olan enzimleri satın almak gerekir. Bunun etkilerini ya da yan etkilerini okumak ve kullanılış şekline uygun olarak kullanmak gerekir. Bu noktada farklı durumlar oluşmaması adına dikkatli olmak da gerekir. Yanlış bir şey olmasına engel olmak adına o an sizden istenilen her ne var ise onlara harfiyen iyi bir şekilde uymak da yeterli bir durum olacaktır.

 • Kabartma tozu kullanın

Tuvaletin kase kısımlarına bir paket hamurlarda kullanılan kabartma tozu dökün. Sonra ardından ise bunun üzerine yavaş bir şekilde sirke dökme adımlarını da ekleyin. Sirke dökmesi sırasında oldukça yavaş bir şekilde hareket etmeye dikkat edin. Kimyasal ile yapılan adımlar oldukça zaman alan bir şey olması bilinir. Bundan sabırlı olmak gerekir. Mutlaka etkili bir şeydir. Bu süreç içerisinde taşma durumlarına engel olmak için yavaş olmanız dikkat gerektiren bir adım olacaktır.

Bu işlemlerin ardından birkaç dakika kadar kısa süre bekleyin ve su ekleyin. Tuvaletin içerisine yardımcı madde niteliğinde olması için ortalama dört litre kadar su eklenmelidir. Bir gece beklenmesi yeterli olacaktır.

 • Kimyasal edinin

Eğer bu yöntemlerin hiç biri işe yaramadı ise de en son yöntem olan kimyasala başvuru yapılması gere. Büyük marketler içerisinde yer alan bir adet kimyasal almak sorun için yeterli olacaktır. Eğer tıkanma işlemleri organik yapılı değil ya da nesnelerden kaynaklı ise sadece bize başvurmanız gerekir. Çünkü hangi yöntem ile dener iseniz deneyin nesneler ile olan durumları bizlerden yardım almadan yapamazsınız. Organik yapılı tıkanmalar için bu yöntemlerden bir tanesinin de olsa işe yaraması söz konusu olurken nesle ile farklı yollarda olan tıkanmalarda söz konusu bile değildir.

 

Sayfamızı Paylaşın