Kameralı Su Tesisatı Kaçağı


Kameralı Su Tesisatı Kaçağı
2020-10-08

Kameralı Su Tesisatı Kaçağı

Su kaçağı tespiti sırasında kullanılan cihazlardan biri de kameradır. Kamera hem pis su borularını görüntülemek amacıyla hem de termal kamera kullanılarak nem seviyesinin ölçülmesi yoluyla kullanılabilir. Kameralı su tesisatı kaçağı bulma işlemi sayesinde büyük bir bölümün kırılmasına gerek kalmadan bölgesel olarak işlemin yapılmasına olanak sağlar.

Boru Görüntüleme Kamerası

Bu kamera türü, daha çok pis su giderlerinin görüntülenmesinde kullanılmaktadır. Daha önceleri kaçak tespitinin yapılabilmesi için sadece kaçağın olduğu yer değil, çoğu bölümün kırılması gerekirdi. Bu da hem maddi hem de manevi açıdan zorlu bir süreç yaratmaktaydı. Ancak günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde kameralı su tesisatı kaçağı işlemi ile kaçağın olduğu yer kamera ile tespit edilebilmekte ve sadece kaçak olan yer kırılarak sorun giderilmektedir. El yardımıyla kullanılan bu kamera, tesisat sorunlarını, mevcut bir tıkanıklığı ya da kırılmayı ekranda göstererek sorunun tespit edilmesinde oldukça yardımcı bir cihazdır. Yaygın olarak kullanılan bu cihaz, tesisatçılar tarafından da tercih edilmektedir. Böylelikle kırma dökme olmadan kısa sürede tamirat işlemi tamamlanabilmektedir.

Termal Kamera

Termal kamera, genellikle sıcak su borularında meydana gelen sızıntıların tespit edilmesinde kullanılan bir kamera türüdür. Isıyı temel alarak renkler ve şekiller aracılığıyla bilgi veren cihazlardır. Bu görüntüleme cihazı daha çok kalorifer tesisatı ya da sıcak suyun geçtiği boruların tespitinde kullanılır ve daha sonra diğer cihazlar da kullanılarak gerekli kontroller sağlanır. Isıya duyarlı olarak çalıştığı için sıcak ve soğuk su borularının bulunmasında oldukça kolaylık sağlamakta ve süreci kısaltmaktadır. Termal kamera kullanımında kullanılan aletler pahalı ancak, kaçak tamiri ucuz ve sağlam olarak yapılabilmektedir. Ayrıca su sayaçları dinlenerek kaçağın yeri kolayca bulunabilir.

Parke Ya Da Demir Borularda Kaçak Bulunabilir Mi?

Demir borularda da bulunabilen su kaçağı için yer tespiti cihazlar sayesinde yapılabilmektedir. Suyun gittiği yön, görüntülü ya da termal kameralı su kaçağı bulma işlemi cihazlar tarafından yapılarak kaçak tespiti yapılabilmektedir. Aynı şekilde parkelerde de izolasyon tabakası bulunmasına rağmen alanında uzman kişilerce su kaçağının tespiti yapılabilmektedir.

 

 

Sayfamızı Paylaşın