Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Teknolojiler


Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Teknolojiler
2020-09-28

Su Kaçağı Tespitinde Kullanılan Teknolojiler

Su kaçağı tespiti sağlanırken eski usul yöntemler artık firmalar tarafından kullanılmıyor. Su kaçağı tespitinde kullanılan teknolojiler sayesinde su sızıntısı tespiti işlemi günümüzde çok daha kolay ve hızlı olarak sağlanabilir duruma geldi.

Hangi Teknolojilerden Faydalanılıyor?

Su kaçağı tespitinde kullanılan teknolojiler şu şekildedir:

  • Akustik Dinleme Cihazı: Bu cihazın kullanıldığı yöntemde, gelişmiş bir kulaklık ile hassas dinleme mikrofonu ve bilgisayarlı bir sistem bulunuyor. Su kaçağının olduğu düşünülen noktalara dinleme işlemi yapılarak kaçak olan nokta ya da noktalar tespit ediliyor. Maliyet ve zaman açısından en etkili yöntem akustik dinleme yöntemi, iç mekanlarda da dış mekanlarda da kaçak su tespiti yapabiliyor.
  • Termal Kamera: Su kaçağının tespitinde en etkili yöntemlerden biri termal kamera kullanımıdır. Bu yöntemde ısıya duyarlı bir kamera sayesinde göz ile görülmeyen çatlaklardan meydana gelen sızıntılar kırma, yıkma olmadan noktasal olarak tespit edilebiliyor.
  • Kanal/Boru Görüntüleme Kameraları: Bu kameralar sayesinde atık su borularının içi görüntülenebiliyor, böylelikle pimaş hattındaki tüm problemler tespit edilebilir hale geliyor. Atık su borularındaki su sızıntılarının yerini tespit edebilmesi dışında tıkanıklık gibi durumlarda da sıklıkla kullanımı tercih edilen bir cihazdır.
  • Nem Ölçer: Su sızıntısının bulunduğu ortamın bağıl nem değerlerini göze alarak su kaçağı tespitinde kullanılan teknolojilerden biridir. Yardımcı cihaz olarak kullanılır. Çok gerek duyulmadıkça bu cihaz kullanılmaz.

Bu Cihazlardan Neden Faydalanılır?

Su kaçağı tespiti için farklı yöntemler kullanılabilir. Bilinen en eski yöntem, gözlem yöntemi ile su kaçağını tespit işlemi olmasına rağmen kaçağın temiz sudan mı yoksa pis yani atık sudan mı oluştuğu bu yöntemle kolay anlaşılamaz. Bu sebeple yeni nesil teknolojiler sayesinde su sızıntısının kaynağı çok daha hızlı, ekonomik ve hasar oluşturulmadan uzman tesisatçılar tarafından tespit edilebilir.

Teknolojiden Bireysel Yararlanabilir miyiz?

Su kaçağı tespitinde kullanılan teknolojiler ile kendimiz su sızıntısını tespit etmeye çalışsak bile uzmanların bilgi tecrübesi olmadan cihazlar tek başına sorunun çözümünde yeterli olmayacaktır. Bu sebeple su sızıntısı problemi ile karşılaşıldığında ilk başvurulması gereken yöntem, alanında uzman firmalar ile iletişime geçip yardım talep etmektir.

 

Sayfamızı Paylaşın